TARİHTEN BİR YAPRAK…

Bazı arkadaşlarımızın, son günlerde, Mustafakemalpaşa’da yapılan ve on dört (14) yıldır ‘’Damanın Kırkpınarı‘’ olarak devam eden yarışmaların yapılması ile ilgili edindikleri bilgilerin yanlış ve noksan olduğunu yazılan yazılardan anlamış bulunmaktayız.

Dolayısı ile bu konuyu kaynağından açıklamak ve camiayı bir defa daha aydınlatmak ve bilgilendirmek gereğini duyduk.

Evvela ve hemen belirtelim bu eser tamamen Mustafakemalpaşa damacılarının ve ülkemiz Belediye Başkanlarına örnek teşkil edecek davranış gösteren önceki Başkan Sayın Hayri Öztetikler ile halen aynı mevkii işgal eden Sayın Sadi Kurtulan’a aittir.

Zira, Mustafakemalpaşa’lı damacıların Hayri Başkana böyle bir istekleri olduğunu, destek istediklerini iletmemiş olsalardı ve Başkan da buna sıcak bakmasaydı ülkemizin en ücre il, ilçe, belde ve köylerine kadar serpilmiş Damacı kardeşlerimiz böyle bütünleşmiş bir topluluk haline gelebilir miydi?

Bunun üzerine Hayri Başkan, aynı ilçenin çocuğu olan, öğretmen olarak görevini sürdüren, damayı oynayan ve seven, her haliyle düzgün Necip Çelik’i bu konuyla ilgilenmek ve araştırma yapmak üzere görevlendirmiştir.

Bu görevi üstlenen Necip Çelik, arkadaşları Ahmet Ülkü, Ali Tayfur, Kasap Mustafa, Abdullah Çoban, İsmail Tarakçı, Merhum Nevzat Yaşar, Bahçıvan Necati ve şoför Şaban ile çalışmalara başladılar.

Necip Çelik arkadaşımız ilk girişimini İzmir ile yaptı, Mürşit Ersöz ile irtibat kurdu.

Haklıydı, çünkü Mürşit Ersöz damada genç yaşta temayüz etmiş, duayen seviyesine gelmiş, işi gereği her bölgeye giden, dama oynayan, tanınan ve tanıyan, damaya gönül vermiş bir kişi idi. Keza, Mustafakemalpaşa damacılarının da çok yakından tanıdığı bir damacı idi.

Bu temaslar sonunda Necip Çelik kardeşimiz Hayri Başkan’la Mürşit’ler arasında randevu sağladı. Mürşit’ler diyorum, çünkü bu hareketlerin içinde, çok değerli insan avukat Vefik Tapkan dostumuzda daima ve çok önemli yer almıştır.

Şimdi, konunun diğer kısmına geçmek durumu hasıl oldu. Diğer kısmı ise şu:

2000 yılının galiba Haziran ayı idi. Ben de eşimle beraber Akçay’daki mekanımdaydım. Gece saat yirmi dört suları idi. Telefon çaldı, açtım Mürşit idi. Ve yanında Vefik bey de vardı. Arabada olduklarını Mustafakemalpaşa’dan yola çıktıklarını, Belediye Başkanlığının Türkiye genelinde Dama yarışması düşündüğünü, böyle bir görevi kabul edip etmeyeceğimizi öğrenmek istediğini, anlattı, ‘’Ne dersiniz, ben size sormadan cevap vermedim‘’ dedi.

Ben de yanıt olarak ‘’Kabul edelim, yalnız bir şartım var. Müsabakaya katılacak yarışmacıların iaşe ve ibatelerini, yani yemek ve yatak sorunları Belediye Başkanlığı tarafında sağlanacak’’ dedim.

Mürşit ve Vefik bey ile mutabık kaldık, Mustafakemalpaşa’ya giderek Hayri Başkan ile görüştük. Şartlarımız kabul edildi. İlk yarışma da eylül 2000 tarihinde başlamış oldu.

Önce oturup, bir organizasyon komitesi ve hakem heyeti oluşturduk. Her müsabaka için bir sahife ayrılan defterler düzenledik. Yarışmaların sonuçlarını ve puan durumlarını eşim tarafından takip edilen bu defterlerle izledik. Ancak bu yöntem 2004 yılına kadar devam etti. Neden? Çünkü dama camiasında Osman baba olarak tanınan, sevilen, sayılan ve damaya hizmeti, maddi ve manevi yönden şiar edinen, müsabakalara 2002 yılında katılacak şampiyon, 2003 yılında da üçüncü olan Osman kardeşimiz, 2004 yılında organizasyon komitemizde yer almış ve aramıza katılır katılmaz da İsviçre sistemi ile çalışmalara başlamış ve bu sistemin tatbike konulmasında büyük bir rol oynamıştır.

Amma ve amma, şuna dikkat edelim ve unutmayalım ki, dama ve dama camiası 2500 yıllık tarihinden bu yana en güzel ve en muhteşem devrini yaşamaktadır.

Bunu, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığının Ülkemizin büyük, küçük bütün Belediye Başkanlıklarına örnek teşkil ederek olan maddi, manevi tüm destek ve himayesine ve önceki başkan Hayri Öztetikler ile halen Başkanımız bulunan Sayın Sadi Kurtulan’a borçluyuz.

Son olarak, yurdumuzun en ücra beldelerine serpilmiş bulunan dama aşığı arkadaşlarımızı, birleştiren, tanıştıran ve bir araya getiren, bu surette damanın seviye bakımından yükselmesinde bütün imkanlarını camiamıza sunan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığına, önceki başkan Sayın Hayri Öztetikler ile şu andaki Başkanımız sayın Sadi Kurtulan’a borçlu olduğumuzu bir defa daha ifade eder, sonsuz teşekkürlerle saygılarımı sunarım.

KEMALETTİN DEMİRBAŞ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*