hacklink
tr-TRen-US

19. Yıl’ın Ardından

19. Uluslararası Türk Daması Şampiyonasını 31 Ağustos/01-02 Eylül 2018 günlerinde Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesinde gerçekleştirdik. Unesco’nun “Somut olmayan kültürel miras” onayına bağlı daha çok ülke gündeminde yer alacağımızı düşlüyoruz.

İnsanları Dil, Din, Statü farkı gözetmeksizin bir masa etrafında buluşturan, onları birleştiren ve kaynaştıran sihirli gücü başka hiçbir oyunda göremezsiniz. Bu güce bağlı olarak ve kendi içinde taşıdığı dinamizm ile Antik çağlardan günümüze ulaşan Dama oyunumuzu dünya “Türk Daması” olarak tanımlamaktadır. Bizim iddiamıza gerek kalmadan dünya bizim oyunumuzu “Türk Daması” olarak etiketleyince, Baklavamız yada Karagözümüz gibi başkaca sahip çıkan olmayacaktır. Yeter ki bizler sahip çıkalım.

FMJD (Dünya Dama Federasyonu) nun kafası biraz karışık !... Bunların ataları at sırtında ömür geçirirken ne zaman vakit bulup da böylesi görkemli bir akıl oyununu oynamışlar diye sorguluyorlar. Oysa sorunun cevabı basit, “Türk Daması”nın belirleyici özelliklerinden olan ve belki de en önemlisi, zeminin tek renk olmasıdır. Nerede olursan ol, çiz 64 kare o yeter sana. Dağ başında keçi b.ku, şehirde gazoz kapağı, askerde ortadan kırdığın kibrit çöpünün ilaçlı kısmı rakibin olabilir. Bizim açık-koyu karelere, görkemli kalelere, atlara ve fillere ihtiyacımız olmamış hiçbir zaman.

Hedefimiz; milli kültürümüz olan bu güzel oyunu daha fazla kitlelere ulaştırmak ve gençlerin katılımını her yıl daha fazla artırarak çocuklarımızı yalnızlığı iten bilgisayar oyunları yerine, her türlü ihmal ve kayıtsızlığa rağmen bilgi çağına ulaşmayı başaran Türk Daması marifetiyle onları bilgisayar oyunlarının esaretinden kurtarmaktır.

Tarihi atik çağlara uzanan bu Ata sporunu 19. Uluslararası Türk Daması Şampiyonası ile birlikte yüzyıllar boyu yaşatmak dileğiyle sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, mutlu günler dilerim.

 

                                                                                                                             Mustafa Muzaffer CEYLAN

                                               TÜDAF (Türk Daması Federasyonu)

                                                               Yönetim Kurulu Başkanı