SAMAN Alevinden, ATEŞ Topuna…!

SAMAN Alevinden, ATEŞ Topuna…!

Bu güzelliklerin Federasyonumuza ulaşmasına bağlı sizlerle paylaşmadan olmazdı. 9 ve 13-14 Haziran 2022 günlerinde Bingöl ilimizin Genç ilçesinde ilki düzenlenen Türk Daması Turnuvasında eleme sistemi kullanılarak dereceye girenler belirlendi. Emeği geçen, destek olan kim varsa Türk Daması adına şükranlarımız iletiriz.

Bilgisayar oyunlarının gençliğimizi yalnızlığa itmesini fark eden, onları kötü alışkanlıklardan alıkoymak için çaba sarf edenleri tarih unutmayacaktır. Başta Belediye Başkanımız Mehmet Zeki BİRİK’ in deruhte ettiği ve çalışkan Kültür ve Sosyal İşleri müdürü Yüksel BARLAS’ın çabalarına uzaktan da olsa şahit olduk. 22.Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Bingöl Milletvekili olan Sayın Abdurrahman ANIK ve değerli Kaymakamımız Sayın Yusuf KAPTANOĞLU’ na da katkılarından dolayı camiamız adına medyun olduk.

IMSA (InernationalMind Sports Association) – Uluslararası zihin sporları birliğinin kabul ettiği; Go, Briç, Satranç ve Dama türü zihin sporlarına önem veren ülkelerin tanıtımında ve ilgili katmanlar arasında kültürel alış veriş adına ciddi harcamalarla büyük mesafeler kat ettiklerini gözlemlemekteyiz.

Oyun ağacı zenginliği açısından; Satranç’a (n üzeri 126) en yakın olan Türk Daması (n üzeri 97) dünyada kabul gören 27 tür dama içerisinde adeta bir inci tanesidir. (FMJD)Dünya dama federasyonu’ nun inanılmaz bütçelerle geliştirmeye çalıştığı çapraz dama (10X10) bize en yakın değeri vermesine rağmen (n üzeri 35) olimpiyatlarda yer alırken, Olimpiyatlarda yer alması gereken bir dama varsa o da Türk Daması’dır sözleri FMJD başkanına aittir.

Yaşanmış ve yaşanacak nice güzelliklerde kalbinin bir köşesinde Türk Daması sevgisini taşıyanlarla birlikte olmak umut ve dileklerimizle, Derece yapanlardan 1.Hasan ATAN, 2.Abdürrahim TASALI, 3.Abdullah GÖNÜL ve 4.Cengiz TEZER’ in başarılarının sürekli olmasını diliyor, kendilerini Türk Daması Camiası adına kutluyoruz.

Bingöl / Genç ilçesinden görseller.:

Fotoğraf (soldan, sağa) Yüksel BARLAS – kültür ve sosyal işl.Md., Mehmet Zeki BİRİK- Belediye Başkanı, Abdurrahman ANIK -22.dönem MV., Yusuf KAPTANOĞLU- Genç Kaymakamı

 

1. yarışmacı Hasan ATAN, Bld.Bşk. dan TAM ALTIN ödüllü.

 

 

2.yarışmacı Abdürrahim TASALI, MV.den YARIM ALTIN ödüllü.

 

3.yarışmacı Abdullah GÖNÜL, Kaymakamdan ÇEYREK ALTIN ödüllü.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*