NEVZAT OSMAN TECİ

BİR DAMA DEVİ

NEVZAT OSMAN TECİ

1929 Yılında İzmir Karşıyaka ‘da doğdu.15 yaşında dama oynamaya başladı. Fakat kendi deyimiyle askerden sonra dama sevdalısı oldu.1950 yıllarındaki İzmir’deki ustaları sorduğumda hiç tereddüt etmeden üç isim saydı. Deli Orhan, Öğretmen Faik Bey ve meşhur Kazıkçı Bekir bey. Deli Orhan usta belki de İzmir’deki hamlecilik akımını başlatacak kadar iyi hamleciydi. İzmir’in Büyük Ustası Hamleci Mürşit Ersöz ile çekişmeli maçlar yaparlardı. Faik bey kuyruk oyunları, Kazıkçı Bekir ise bağlama ustalarıydı. Yine devrin Büyük ustası Kasabalı Mehmet Ustayı seyretme imkânını buldu. Fakat kendisini çok etkileyecek olan İstanbul hikâyesini kendi ağzından nakledelim.

 

‘’1951 yılında 15 gün kalmak üzere İstanbul’a gittiğimde Sultan Ahmet Meydanındaki damacılar kahvesine gittim. Bir kaç gün dama oynadıktan sonra bir gün iyi bir usta olan Hafız beyle dama oynuyorduk. Hafız usta bana bir taş çekiyordu. Oyun 2-2 iken bir oyun geldi düşünürken omzuma bir el dokundu ‘’ yap bu oyunu oğlum ‘’ dedi. Bu Büyük usta Asaf Beydi. Oyunu yaptım ve yendim. Sonra Asaf Bey bir taş çekerek Hafız ustayla oynadılar. Taş çekmesine rağmen Asaf Bey devamlı kırış yapıyordu ve karşı tarafı bağlıyordu. Daha sonra sohbete başladık. Asaf bey Arap kökenli damacıların kendisiyle oynamak için geldiğinden bahsetti. Hepsi çok oyun biliyorlar fakat hamleleri zayıftır bu yüzden mutlaka iki kırış yapıp hamle ile yenebilirsin dedi. Kendisine ustalıkta en yakın olarak arkadaşı olan Nazilli’den Şevki ( Şavk) Alioğlu diyordu. Üç parti yapsak mutlaka bir parti alır her sene bir ay gelir kalır dama oynarız dedi. Bir de Beşiktaş’ta bir sinemanın yanında bir dama kahvesi vardı. Orada İstanbullu büyük Usta Ayhan Bey ile İzmirli başçavuş Mehmet usta dama oynarken seyrettim. Tabii ki Ayhan Bey gencecik bir çocuktu o zaman.

Bir zaman da yolum Nazili ‘ye düşünce Asaf beyin rakibi Şevki Alioğlu’nun yanına gittim. Oynadığı kişiye o kadar güzel oyunlar yaptı ki hayran kaldım. İkramlarda bulundu misafir etti. Bana İzmir’e dönünce usta gönder diye tembih etti. Deli Orhan ile Başçavuş Mehmet Nazilli’ye gittiler ikisini de yenmiş.

İzmirli damacıları çok başarılı bulan Nevzat ustanın beğendiği damacılar; Büyük usta Mürşit Ersöz, Dişçi Hayri, Mahmut Hülagü ve yenilmektense ölmeyi tercih eder dediği Sinan Usta.

Nevzat Usta Mustafa Kemal paşa yapılan uluslar arası turnuvaların tamamına katılmış.
En iyi dereceleri altıncı, dokuzuncu ve onikincilik. Fakat bana sorarsanız gönüllerin şampiyonudur. Efendi ve mütevazı kişiliği ile turnuvaların aranılan ustasıdır. 2011 turnuvasının 2.maçında Büyük Usta Faik Yıldız ile eşleşen ona zor onlar yaşatan Nevzat usta Faik Yıldız için çok çok Efendi ve büyük usta diyor ve sözlerini tamamlıyor.

Nevzat Osman TECİ

Hazırlayan:

Dilek Çankaya (geology)

2 thoughts on “NEVZAT OSMAN TECİ”

  1. Nevzat Amcanın Bu hikayesini 2007 ile 2010 yılları arasında Üç yoldaki dama kahvesinde dama oynarken dinlemiştim.Beyefendi bir damacıydı Allah rahmet eylesin.Hikayede bahsettiği Asaf bey bende Maliyeci olduğum için ilqimi çekti araştırdım Maliyeciymiş.1945 lerde Aydının sayılı ün yapmış memurlarından mış.1945 li yıllarda İstanbula tayini aldırmış.Lakabı Aydınlı Maliyeci Asaf Bey diye qeçer.Uzun boylu fötür şapkalı takım elbiseli bir beymiş bunu Ali Ulusoyun Türkiyede tanınmış damacıların isimleri ve tarihini anlatan kitabından anlıyoruz.Bu hikayeyi bizzat rahmetlinin ağzından ben dinlemiltim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir